Plansko rešenje rađeno u cilju stvaranja kvalitetnog urbanog ambijenta

Procedura izrade planskih dokumenata definisana je Zakonom o planiranju i izgradnji („Sl. glasnik RS“ broj 72/09, 81/09-ispr., 64/10- Us, 24/11, 121/12, 42/13-US i 50/13-US i 98/13US, 132/14 145/14 , 83/2018, 31/2019 i 9/2020), Pravilnikom o sadržini, načinu i postupku izrade dokumenata prostornog i urbanističkog planiranja („Službeni glasnik RS“, broj 32/2019), te je u skladu sa tim izvršeno i upoznavanje javnosti sa Nacrtom plana putem javnog uvida.
Kako je planom obuhvaćen prostor deo zaštićenog gradskog jezgra koje je proglašeno za nepokretno kulturno dobro od velikog značaja i stavljeno pod zaštitu obzirom na njegove ambijentalno–istorijske i urbanističko–arhitektonske karakteristike koje poseduje pored onoga što je definisano Zakonskom regulativom učinjeno je i sledeće:
Februara 2013. godine u Velikoj većnici održana je urbanistička radionica – okrugli sto s ciljem uključivanja javnosti na samom početku izrade plana.
Kako je odziv građana bio loš, januara 2015. godine JP "Direkcija za izgradnju Grada Subotice" raspisala je Konkurs za izgradnju i uređenje stambeno-poslovnog bloka u centru Subotice, s obzirom na njegov veoma atraktivan centralni položaj u gradskom tkivu grada Subotice.
U cilju maksimalne transparentnosti i zastupanja struke Konkurs je sprovodila Inženjerska komora Srbije. Pristiglo je 11 radova, a urbanistička rešenja iz nagrađenih i otkupljenih konkursnih radova uzeti su u obzir prilikom izrade Plana detaljne regulacije.
Za potrebe izrade predmetnog PDR-a Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica izradio je Detaljne mere zaštite za deo prostorne kulturno-istorijske celine obuhvaćene Planom detaljne regulacije – zona II broj 386-2/12 od decembra 2020. u skladu sa „Merama zaštite za prostor Generalnog plana Subotica – Palić do 2030.godine. Sastavni deo detanjnih mera kao i samog Nacrta PDR-a je kompozicioni plan . Kompletan obuhvaćen prostor je prikazan u 3 dimenzije kako bi građani što jasnije mogli sagledati predloženo rešenje.
Svi zaštićeni objekti, kulturna dobra izgrađeni na regulacionim linijama ulica se zadržavaju kao najvredniji građevinski fond grada Subotice koji daje prepoznatljivu sliku centra grada Subotice. Oni predstavljaju značajna arhitektonska ostvarenja i prezenti su kulturno-istorijskog razvoja i specifičnog ambijentalnog i graditeljskog nasleđa jednog doba i kao takvi su stavljeni pod zaštitu.
Zamena neprimerenih fizičkih struktura najvećim delom je predviđena u dvorištima kao i na prostorima gde nema zaštićenih objekata ( južno od Ul. Petra Drapšina do Ul. Maksima Gorkog). Na ovom prostoru izgrađeni su porodični stambeni objekti sa pomoćnim i pratećim objektima, dotrajalim ili neprimerenim fizičkim strukturama za strogi centar grada , te je zato predmet replaniranja sa ciljem regeneracije u urbano tkivo, uz racionalnije korištenje zemljišta i pretvaranja u strukture koje karakterišu savremeni gradski način življenja sa svim osobinama habitabilnosti (humanijih uslova života) Izgradnjom stanova i poslovnih prostora po najvišim standardima definisanih Pravilnikom o izgradnji stambenih zgrada doći će do konverzije ovih kvartova neprimerenih centru grada u reprezentativne stambeno – poslovne blokove
U odnosu na raniji plan kojim je obrađen ovaj prostor Regulacioni plan centra grada Subotice –II zona ("Službeni list opštine Subotica" br. 33/2000) data je manja izgrađenost –zauzetost prostora i manje spratnosti.
Ovim PDR-om preispitano je plansko rešenje doneto ranijim urbanističkim planom radi njegove bolje sprovodljivosti i ekonomske opravdanosti kao i racionalnijeg korištenja građevinskog zemljišta, u skladu sa detaljnim merama zaštite graditeljskog nasleđa.
Svi urbanistički parametri su u skladu sa Pravilnikom o optim pravilima parcelacije i regulacije za centralnu gradsku zonu kao i sa Generalnim urbanističkim planom Subotica - Palić do 2030. godine (''Službeni list Grada Subotica'', broj 29/2018.) koji je na 27. Međunarodnom salonu urbanizma održanom u Rumi 2018. godine osvojio I nagradu u konkurenciji od 163 rada iz 11 država (Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, BiH, Italija, Mađarska, Švajcarska…). Ovo veliko priznanje je samo jedno od mnogih koje su Subotički urbanisti osvojili u poslednjih 10 godina.
Nasleđena, spontana i organski formirana urbana matrica na obuhvaćenom prostoru oblikovana kroz vekove (u periodu od kraja 18-og i u toku 19-og veka), je u potpunosti sačuvana jer predstavlja posebnu vrednost ovog prostora. Planskim rešenjem se planira samo jedna nova ulica u cilju povezivanja Ulica Bajči Žilinski Endrea sa Ulicom Matije Gupca, rasterećenju saobraćaja u Ulici Petra Drapšina i radi obezbeđivanja kolskog pristupa planiranim objektima.
Planskim rešenjem povećavaju se pešačke javne površine u centru grada formiranjem trga ispod kog se planira izgradnja centralne garaže u cilju rešavanja problema parkiranja u centru grada.
Plansko rešenje rađeno je u cilju stvaranja kvalitetnog urbanog ambijenta, u kojem bi ekonomska dinamika imala pozitivnu konotaciju, koji bi bio po meri čoveka odnosno predstavljao održivu formu urbane strukture.
// kraj saopštenja
Povezane vesti

Balint Pastor: Zaštitićemo naše graditeljsko nasleđe!

Nacrt PDR-a za zonu "Centar 2" vraćen na ponovnu izradu

U mom dvorištu su objekti koji su tamo jer je to moja volja.
A moja kuća je moja, a ne vaša.
Prazne placeve na tom delu, koji su leglo glodara, zmija i guštera uredite i izgradite. A privatnu imovinu ne dirajte. I ostavite se vi mog dvorišta. Probijajte novu ulicu kroz ta dva prazna placa ako vam tamo nova ulica treba.
P.....ma iz Zavoda za urbanizam vi eksproprišite sve stanove koje su dobili kao protivuslugu za skidanje zaštite sa istorijskih objekata koji su posle rušeni. A moje ostavite na miru jer je pošteno stečeno.
Preduzeće se bavi godinama ovim planom, javnost je bila ukljucena, saradnja sa MOZZSK na nivou i onda se nađe jedan Balint koji nam pametuje kako bi to trebalo (čitaj kako bi to on uradio) kao da je on arhitetkta ili građevinski inženjer i da je pametniji od svih! Ono sto je najbitnije iz ovog teksta mozemo da zakljucimo da grad i nadlezno preduzece itekako VODE BRIGU o zasticenom gradskom jezgru i kulturnom i istorijakom nasleđu!
Manite se ljudi corava posla i pridrzavajte se zakona, privatne imovine i ravnopravnog trzista pa nece biti problema. Ko ima para neka kupi najbolji placi i plati ga koliko trazi vlasnik i neka gradi bilo sta sto moze da proda. A sve ostale malverzacije, prisiljavanja gradjanja na jeftinu prodaju, neosnovanih poticaja dovesti ce do nezdravog trzista u kojem ce pojedinci imati profit (verovatno iz gradske uprave i gradjevinci) ovaj mali Pastir ako oce da se bavi gradjevinom neka otvori firmu ulozi novac (koji nema) pa neka gradi kolko oce. Ovako samo oce, pored politickih poena jos i da zaradi koji paricu za dicicu i familiju...pljuc za takve politicare.....
Знам шта је, то Орбан да плати "стручњаке" из Пеште и Сегедина, па да одмере по мери Лајоша Чакања
dogovor sa tim stanarima i preseliti ih na nove lokacije i urediti te površine. Prolaze godine i generacije
koje moraju da trpe tuđu NEMARNOST i ALJKAVOST.
Evo jedan primer : U ulici Blaška Rajića koja seče beogradski put ima jedna kuća koja je polusrušena
a u njenom dvorištu bez ograde NAVUČENO SMEĆA do same ulice. Ulica je promerna
i građani to moraju da gledaju i trpe. Koliko je pacova ispod tog smeća to znaju
samo komšije.
Zar je to SUBOTIČKI ??? Zar nikome NE SMETA to SMEĆE ŠTO SE DOVLAĆI ???
Da li je, i u kojoj meri ispoštovana obaveza, i dato obećanje, da se prinova uklopi "u prostorno kulturnu istorijsku celinu", stvar je stava svakog ponaosob, pa bio stručan ili ne, svejedno. Zort me je, a verujem i druge kojima je stalo do ostavštine starih majstora, da je u toku prekomponovanje započeto sa pozorišnom, i drugim zgradama "da ti mozak stane".
Mic po mic, dok se izgovori "piksla", eto realizacije svojevremeno "na nož"
Mic po mic, i dok se kaže "piksla", eto realizacije svojevremeno "na nož" dočekanog plana za eksproprijacijom (i rušenjem!) 1064 zgrada i objekata. Sudeći po delu izjave predsednika Skupštine grada, neće da može biti. A, kad političar kaže, onda če i biti tako. Ili pak drugačije? Treće nema.
završi je, pa radi 5 godina, uzmi lincencu Inženjerske komore za
urbanistu pa onda komentariši.
Tako je i jedan tvoj prethodnik, bivši gradonačelnik, i bivši partijski
saborac, takođe pravnik
hteo da se pokaže kako se u sve razume, najavljivao na sva usta da će
stopirati sve planove za
centar grada, i dovesti ne-znam-kakave stručnjake i ne-znam-odakle...svi
znamo koliko je nakon toga "trajao" i kako je završio. Nemoj da i tebi
ovo skrati "rok trajanja". Izgledaš inteligentno...uvek je bolje učiti
iz tuđih grešaka nego iz svojih.
"Kromanjonac" je osoba koju s vremena na vreme šacneš u ogledalu: a). zbog nesuvislog obraćanja i b). jer nisi u stanju da shvatiš suštinu zamerki. Niko nema ništa protiv novih zgrada (kamo sreće da niču k'o pečurke posle kiše), ali ima ako je očuvanje gradskog jezgra navodno imperativnog karaktera (hoćeš-nećeš-moraš!), a iz dana u dan smo svedoci novog, ružnijeg profila jedine naše. Zato i tolika frka, da ne bi i ono malo netragom nestalo.
Da je zgrada uradjena lepse ne bi bio nikakav problem.
Ovo je takva manipulacija gradjana da boli glava.Sve u gradu gde je zsmisljeno gradjenje zgrada je ruinirano.Pokupuju se kuce ili placevi, poruse se tj naprave ruglo,nastane se narkomani i onda eto nama toboz spas u vidu sredjivanja toga tj gradjenju zgrade na tom mestu.Pogledajte sva rugla grada.Sadasnja i bivsa,pa vidite ko su vlasnici tj ko se nameracio na njih.To u Drapsinovoj je bilo staro kupatilo i nije bilo ruglo kao i ono na cosku.E sad ko je to narusio Kasza i banda.Pa sledeci,pa sledeci.Ko je napravio ruglo oko Majsanskog mosta ?
I to ne samo u strogom centru nego i šire.
Ovi sto.komentarisu negativno protiv ovih sto ruse,grade,predlazu,izvrcu,obrazlazu,podrzavaju..?
Svako ima pogled iz svog ugla i toga ce uvek.biti.problem.je sesti,dogovoriti se i resiti probleme..pda su svi po malo zadovoljni ne zadovoljnji..