Održana tribina na temu besplatnih udžbenika za osnovce

Kako je objasnio prof. dr Alek Kavčić, Fondacija nije tu da zastupa interese bilo kog izdavača, već ideju da udžbenici budu besplatni, isto kao što i zakon nalaže da je osnovno obrazovanje besplatno. U prilog tome, Fondacija je obezbedila udžbenike koji se mogu potpuno besplatno preuzeti sa interneta u PDF formatu, kao i određene udžbenike u štampanom izdanju, dok je za pojedine potrebno izdvojiti vrlo malo novca.
- Dakle, ono što je na internetu, to je potpuno besplatno, a neki udžbenici nekih izdavača su potpuno besplatni i u štampanom izdanju. Fondacija je kupila desetine hiljada štampanih primeraka od Zavoda za udžbenike i te udžbenike smo dužni da, po ugovoru, besplatno podelimo školama u Srbiji. Neki udžbenici izdavača "Nova škola" i "Infotehnika" se u štampanom izdanju mogu kupiti za samo dva dinara po stranici, što je niska cena koja pokriva samo štampu, distribuciju i skladištenje, zato što mi imamo takve ugovore koji autore plate unapred, tako da se sav trošak pravljenja udžbenika pokrije, a onda se štampano izdanje svodi samo na cenu štampe - objasnio je prof. dr Kavčić.
Inicijativa Fondacije "Alek Kavčić" došla je u januaru ove godine i do Saveta roditelja OŠ "Kizur Ištvan", koji je obavestio školu, nastavnike i učitelje da se razmotri mogućnost izbora udžbenika iz kataloga onih izdavača sa kojima je Fondacija sklopila ugovor o autorskim pravima i tako obezbede potpuno besplatni ili subvencionisani udžbenici za đake. Po rečima Nataše Kustudić Nikoletić, predsednica Saveta roditelja, vrednost ovih učenika nije samo u tome što su besplatni, već i u tome što su jednako kvalitetni kao udžbenici bilo kog drugog izdavača, čijim izborom se ne bi morao menjati plan i program nastavnika i učitelja.
- Informisali smo se o kvalitetu udžbenika koje Fondacija nudi, pregledali smo njihov sadržaj i način na koji se jedan udžbenik uopšte piše. Zaista smo ušli u materiju i shvatili da svi udžbenici imaju identičan sadržaj, oni se pišu po planu i programu, te ne mogu da odskaču jedan od drugog, bez obzira koja izdavačka kuća je u pitanja. Dakle, autori udžbenika moraju da se drže određenih pravila - rekla je Kustudić Nikoletić, navodeći da je ova tema, kao i svake godine, izazvala brojne polemike u školi. - Digla se prašina zato što su roditelji svesni da imaju zakonsko pravo da učestvuju u izboru udžbenika i zato što učitelji i nastavnici vrlo često ne znaju da roditelji imaju to pravo, a sam kvalitet udžbenika koji se biraju je često upitan, odnosno roditelji smatraju da se neki udžbenici ne biraju po kvalitetu već po, rekla bih, inerciji. Recimo, izbor nastavničkog veća naše škole za ovu godinu je većinski pao na udžbenike izdavača "Eduka" i potpuno je nebitno koji je izdavač u pitanju, jer ono što hoću da kažem, jeste da dominira jedan izdavač. To je malo čudno i može da se postavi logično pitanje da li su iz te izdavačke kuće uspeli na jednom mestu da sakupe najbolje autore udžbenika iz svih predmeta, pa da naša stručna veća u školi svi do jednog izaberu udžbenike ove izdavačke kuće.
Koliko nabavka udžbenika čini ogromnu stavku u kućnom budžetu roditelja, najbolje pokazuju cene kompleta, koji za đake nižih razreda osnovne škole koštaju između 6 i 10 hiljada dinara, dok za učenike viših razreda koštaju oko 15 hiljada dinara. Upravo zbog toga, ali i kako bi se bolje informisali o besplatnim udžbenicima, te zakonu i propisima koji se odnose na nabavku istih, OŠ "Kizur Ištvan" je organizovala današnju tribinu, a direktor Dejan Anđelović poručio je da će škola učiniti sve što je u mogućnosti da olakša roditeljima i istovremeno zadrži kvalitet obrazovanja.
- Vodili smo se idejom da ove godine 90 odsto udžbenika ostane kao i prošle godine, jer su roditeljski budžeti maksimalno opretećeni i zbog cele ove situacije koja nas je zadesila, a u budućnosti sam siguran da će postojati i neka saradnja sa gospodinom Kavčićem - poručio je Anđelović.
Profesor Kavčić je pozvao savete nacionalnih manjina da podrže projekat besplatnih udžbenika, navodeći da već postojeća odobrena izdanja mogu da prevedu na svoj nacionalni jezik i time ih učine dostupnim u onlajn formatu, ali i za štampu, po potrebi.
- Zbog relativno skromnih količina udžbenici na jezicima manjina se teško štampaju i u narodu se kaže da su niskotiražni, a zbog toga je i niska zarada u celom procesu pa se mnogi odluče da ih ni ne štampaju. Bunjevački nacionalni savet je već izrazio interesovanje kako da se obezbede besplatni udžbenici za njihovu nacionalnu manjinu. Sve što je potrebno da nacionalni savet uradi je da obezbedi prevod za udžbenik jer oni su svakako odobreni, a mi ćemo da se pobrinemo za sve ostalo - dodaje Kavčić. - Pozvao bih sve nacionalne savete da nam se jave i da se dogovorimo o tehničkim detaljima. Fondacija bi finansirala sve troškove i oni bi bili dostupni na sajtu za besplatno preuzimanje.
U nastavku možete da poslušate audio zapis sa tribine
Koliko roditelja moze da "iskoristi" tu ideju? Veoma malo. Retko ko ima decu koja idu razred sa jednom godinom razlike. Retko ko ima sada dete u drugom razredu i u septembru drugo dete mu krece u drugi razred. Cak i kada se desi taj redak slucaj onda vise od pola udzbenika ne moze da se koristi jer u njima resavaju zadaci. Jedan deo udzbenika se osteti. Vecina roditelja ne zeli da pravi razliku izmedju dece i kupuju nove udzbenike. Od njegovih 90% olaksanja moze da se iskoristi 1%. To je lazno olaksanje i lazna dobra ponuda. Besplani udzbenici su visestruku jeftniiji kada se odstampaju nego kada malobrojni pojedinci iskoriste samo deo starih udzbenika. Roditelji imaju pravo da biraju udzbenike na nivou razreda. Kod nas su izdavaci prljavi i imaju dogovoreni monopol i cene.
Тема уџбеника је комплексна и да би се решиле све дилеме, мора јасно да се направе законски оквири. Потребна је додатна дорада и ова идеја ће имати практичну примену.
Ja sam se, bez ikakvih insinuacija, pitala, koji zakonski okviri su potrebni za praktičnu primenu, ali onda ste odgovorili da nema zakonskih prepreka, već je sve na izboru nastavnika. Hvala na pojašnjenju.
Na sajtu Fondacije Kavčić piše da je dozvoljena samo upotreba Zavodovog PDF izdanja za ličnu upotrebu.
Drugo-Većina osnovnih škola je objavila spiskove potrebnih udžbenika na kojima nema ni jedan koji se može nabaviti kod Kavčića. Verovatno su pratili ovu inicijativu pažljivije nego mi roditelji, pa su po diktatu od gore, a u saradnji sa monopolisti čkim izdvavačima opet napravili dil odličan po njih. Klett, Novi logos i Freska-Nemačka, Bigz-Hrvatska,i nešto domaćih. Šta je falilo kada je postojao samo Zavod za izdavanje udžbenika i kada smo svi u zemlji imali ista učila?
Ali, nisu svi udžbenici istog kvaliteta. Ni kod stolara ne idete sa zahtevom da vaš nameštaj bude izrađen najjeftinijim alatima. Svaki majstor najbolje zna svoj alat.
Potrebna je reforma celog sistema, a ne polurešenje.
utrcali ste na teren velikih igraca koji imaju dil sa mnogima
pa im kvarite posao
tako da ...
nece proci
sad ce da se digne ekipa drusebriznika koja ce da se poziva na prava intelektualne svojine i sliceno
kome nije jasno kakoa ova banana funkcionise
neka se priseti ukidanja skole M Crnjanski
zarad pravljenja privatne skole Stefanek
pametnom dosta
О.Ш. тежине 20 кг носи торбу књига од 10 кг, министра просвете од 100 кг обавезати да носи тег од 50 кг. на посао. Ово из разлога да би разумео једну страну проблема. Друго, ако постоје електронске књиге зашто их ђаци не користе. А ако књиге морају носити има ли ико у просвети нормалан па да деци каже које књиге нису обавезне одређеног дана па да их оставе код куће. Да би заштитили своју децу и унучад родитељи односно баке и деке иду са децом до школе вуку те торбе као да су оседлани.
I Vi ste ako me sećanje dobro služi jedno vreme uistinu dok niste bili direktor,a sada ne znam bili promoter odnosno zastupnik jednog od izdavača ?
Roditelji, pobunite se i ne dozvolite da Vam nametnu udžbenike od 7.000,00 ' 8.000,00 hiljada.....za niže razrede kad ih na fondaciji Alek Kavčić možete kupiti za 1.200,00 dinara. A udžbenike Zavoda će škola dobiti besplatno.
* члан 120: савет родитеља учествује у предлагању изборних садржаја и у поступку избора уџбеника
* члан 88: Ученички парламент даје мишљење и предлоге стручним органима, школском
одбору, савету родитеља и директору о (између осталог) избору уџбеника
Evo, ovako su nama u školi Jovan Mikić obrazložili zašto ih ne interesuje šta mi roditelji imamo da kažemo na temu besplatnih udžbenika. Direktorica je naglasila da su dužni samo da nas obaveste o izabranim udžbenicima, nemamo pravo glasa po tom pitanju. Kako u praksi sprovesti ove članove zakona na koje ste Vi ukazali?