Kvalitet vode u Paliću i dalje veoma loš

Da Palić nije za kupanje više i nije vest. Ipak, pojedini Subotičani se uprkos preporukama stručnjaka, svakog leta rashlade u ovom, nekad popularnom jezeru. Drugi pak, tamo ne zalaze već godinama.
- Mislim da su ribe žive i da može da se kupa. Jedna žena mi je rekla da ona otkad zna za sebe je voda takva i da su se ljudi kupali - kaže naš sugrađanin, koji se kupa u Palićkom jezeru.
- Ne, prljavo je, a i voda je hladna - objašnjava naša sugrađanka razloge zbog kojih nije među kupačima.
- Nisam se nikada kupao i ne znam da li bih se ikada kupao, a voda mi deluje veoma loše - poručuje naš sugrađanin.
Zavod za javno zdravlje na mesečnom nivou kontroliše kvalitet vode, i prema junskom izveštaju, voda u turističkom sektoru ne može se koristiti ni u jednu svrhu. Kvalitet vode je takav da ona čak ne može da se svrsta ni u V klasu, budući da po parametrima izlazi iz njenog opsega, odnosno ima veoma loš ekološki status, objašnjava Dijana Barna, rukovodilac Odeljenja za fizičko-hemijska ispitivanja u Zavodu.
- Uzrok tome je velika količina hemijskog zagađenja jezera i veoma visoka PH vrednost s aspekta hemijskog zagađenja, odnosno veliki sadržaj zelenih algi i procentualna zastupljenost modrozelenih algi u ukupnoj zajednici. Voda turističkog dela ima zelenu boju, svega do 10 centimetara providnost, a sve to je ustvari rezulat hemijskog i hidrobiološkog stanja jezera u kakvom jeste - ističe Barna.
U poređenju sa junskim izveštajem prošle godine, ne beleži se nikakvo poboljšanje parametara koji se prate, a da bi se voda mogla koristiti za kupanje, ona mora da bude minimum III klase. Iako je voda koja se ispušta sa prečistača zadovoljavajućeg kvaliteta, najveći problem, kako pojašnjava naša sagovornica, jeste mulj koji se godinama taložio u IV delu jezera i koji je jako opterećen hemijski, pa se sa dolaskom letnjeg vremena, smanjuje kiseonik, što dodatno pogoduje bujanju algi.
Ovako - dobicemo jos nekoliko budzetskih parazita koji ce se ''baviti'' spasavanjem jezera ...
I primecujete da od botova ni traga ni glasa kada je neka losa vest u pitanju. Nema psihuloskinje da nas ubedjuje kako je jezero lepse i cistije od Ohridskog nego u misjoj rupi ceka neku ''dobru'' ali fejk vest ...
youtube.com/watch?v=NlaMJleThf4
a ponajviše konstataciju naratora izmedju 16.20 i 16.35. Mislim da je svaki dodatni komentar suvišan, a svakom pravom Subotičaninu dodje da zaplače. Toliko o tome.
Koliko Subotica ima domaćinstava?? Svako domaćinstvo ima:
Sudoper, Wc solju, mašinu za pranje vesa, kadu za kupanje, umivaonik, mašinu za pranje Sunja Itd. Plus, Privreda + zanatske radnje +slivnici Itd.itd.,
Sve to, ide u jezero Palic, samo DELIMICNO pročišćeno. I mi , gradjani NAIVCI, “gutamo “ price već 30 godina, da će biti bolje i da će Palic biti, BISER Vojvodine i turistička destinacija.
Nema od toga NIŠTA, dragi sugrađani!!!!
Sem sto se uzaludno trose milioni, steta je jos veca jer Palic zbog smrdljive vode ne moze da koristi pun turisticki potencijal.
subotica.com/vesti/palick … je-i-cistije-id25983.html
Vest od pre dve godine kada su izlovljavali babuse i kao na taj nacin poboljsali kvalitet vode.
Gospodin Misel je dosao da ocisti jezero pre tacno 7 godina sa budzetom od barem 10 miliona evra. Rezultat je 0.