Glasovi iz tame: Promocija knjige „Priče smrti i života iz kutije 183“

Knjiga je nastala kao rezultat dugogodišnjeg istraživanja i prikupljanja svedočenja preživelih logoraša, a poseban značaj za subotičku publiku ima to što su među svedocima brojni Subotičani jevrejskog porekla: Estera Fenjveš, Margita Fodor, Jelisaveta Stipić, Aladar Baruh, Josip Baš, Oton Berger, Tibor Dajč, Ernest Dečei, Edelstein Leopold, Đorđe Fodor, Edmund Lederer, Đorđe Seneš, Sidon Karlo i Imre Srajer. Među njima je i Mirko Šulman, prvi direktor Gradskog muzeja Subotica, čime ova promocija dobija i dodatni simbolički značaj.
Posebna vrednost ove knjige ogleda se i u načinu na koji je koncipirana – svedočanstva nisu puki istorijski zapisi, već duboko lične priče o preživljavanju, sećanju, ali i tišini koja je usledila posle rata. Autor se, kako navode recenzenti, ne zadovoljava samo prenošenjem podataka, već čitaoca vodi kroz emotivnu, ponekad potresnu, ali uvek iskrenu naraciju.
Recenzije knjige ističu njenu autentičnost, stilsku umerenost i dubinu empatije. Istoričarka Jelena Mirkov ocenjuje je kao "zbirku glasova koji dugo nisu imali kome da se obrate", dok književni kritičar Ranko Radović naglašava njenu "ljudsku veličinu i sposobnost da u tišini patnje pronađe snagu govora".
Promocija se održava upravo na dan osnivanja Gradskog muzeja Subotica – 24. aprila 1948. godine, što dodatno povezuje prošlost i sadašnjost ovog kulturnog prostora. Veče će moderirati kustos-istoričar Akoš Kubičković, koji će kroz razgovor s autorom i odlomke iz knjige pomoći publici da dublje razume slojeve ove važne publikacije.
Ulaz je slobodan, a svi prisutni imaće priliku da razgovaraju s autorom i kupe primerak knjige koja već sada zauzima važno mesto u literaturi o Holokaustu i lokalnoj istoriji.